Ağ Nedir ?

Ağ Nedir ?

Ağ Nedir ?  Birbirine bağlanmakta olan sunucu, bilgisayar, yazıcı vb cihazların birbirlerine ulaşmak için kullandıkları sisteme genel olarak ağ diyebiliriz. Ağlar sayesinde birçok cihazın birbiri ile haberleşmesine olanak sağlamaktadır.  Ağ sayesinde kişilere ortak çalışma imkanı sunulmaktadır. Bir bağlantıya ağ diyebilmemiz için en az iki cihazın birbiri ile ethernet kabloları aracılığıyla bağlanması gerekmektedir.  1980 den itibaren Ethernet ve Lan teknolojisi geliştikçe kişisel bilgisayarlar ve kurumsal bilgisayarlar bilgisayar ağlarına kavuşmuştur.

Günümüzde bildiğimiz en büyük bilgisayar ağı, İnternettir. İlk bilgisayar ağı, Amerikan Savunma Bakanlığı için geliştirilen ARPANET sistemidir. Hawaii Üniversitesi 1960’lı yıllarda ALOHA adını verikleri bir geniş alan ağı kurdular. Amaçları kampüs içindeki çeşitli yerlerdeki bilgisayarları birbiri ile haberleştirmekti. Bu sistemin günümüze gelen en önemli özelliği CSMA/CD  olarak bilinen tekniktir.

İlhan Çiçek

İlhan Çiçek

İlhan ÇİÇEK 2007 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2007 yılından bu yana Ağ, Sistem ve Güvenlik ürünlerine üzerine çalışmaktayım. http://www.kalbenbilisim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir