Direct-attached storage

Direct-attached storage

Direct-attached storage (DAS) bir bilgisayara bağlı olarak çalışan bir depolama sistemidir. Diğer bilgisayarlar bu cihaza erişemezler. 

Bu depolama ünitesi direk olarak bağlı olduğu sunucunun bir diski gibi çalışır. SAS, SATA ve SCSI arabirimlerini kullanır. Çeşitlerine göre çalışırken değiştirilebilen diskler, yedekli güç kaynağı, raid yapısı ile ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir üründür.

Direk sunucu ile bağlı olduğundan veri okuma ve yazma da hızlıdır. Performans gerektiren durumlarda kullanılabilir. Örneğin Exchange için. Fakat sunucu çöktüğü zaman sistemi tekrar ayağı kaldırmak biraz zaman alabilir.

Depolama yönetimini web browser üzerinden yapılabilmektedir. Depolama alanına ulaşabilmeniz için bağlı bulunduğu sunucunun açık olması gerekmektedir. Sunucu kapandığında depolama ünitesine erişim kesilmektedir.

Depolama ünitesini başka bir sunucuya paylaşamazsınız bunun için fiziksel bağlantıları o sunucu üzerine almanız gerekmektedir. Birden fazla sunucuya aynı anda bağlanabilen versiyonlarına da mevcuttur.

Örnek Bir Yapı :

Direct-attached storage Nedir ?

 

 

İlhan Çiçek

İlhan Çiçek

İlhan ÇİÇEK 2007 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2007 yılından bu yana Ağ, Sistem ve Güvenlik ürünlerine üzerine çalışmaktayım. http://www.kalbenbilisim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir